Finishing is Winning!

Landsharks Latest News...

2015 Landshark Annual Award Winners

School Coach of the Year - Eric Hallam
Site Director of the Year - Karisa Heninger
David I. Lyon Spirit Award - Chris Heiser
Landshark of the Year - Sue Walker

 

10 Year Service Awards
Tim Dolan
Laura Stearns
Phil Stearns 
 
Jr. Olympic Track & Field Awards

Most Valuable Track Athlete - Erick Le Roux
Most Valuable Field Athlete - Syndey Marr
Most Valuable Multi Athlete - Kyle Rex
Most Inspirational - Adrian Bruckner
Sportsmanship Award - Aaron Hauge

 

Jr. Olympic Cross Country Awards

Male Runner of the Year - Erik Le Roux
Female Runner of the Year - Sonte Keys
Team Spirit Award - Josiah Cole
Team Leader Award - Madison Brim
Sportsmanship Award - Jack Blocher

Track & Field All-Americans
     
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
Olivia Greene Mini Javelin 11-12 Girls USATF Hershey Youth Nationals
Cora Sinclair High Jump 11-12 Girls USATF Hershey Youth Nationals
Tony Breglio Penthalon and High Jump 11-12 Boys USATF Hershey Youth Nationals
Erik Le Roux 800m, 1500m & 3000m 11-12 Boys USATF Hershey Youth Nationals
Grant Tucker Discus 13-14 Boys USATF Hershey Youth Naitonals
Charles Broomfield Shot Put and Discus 15-16 Boys USATF Hershey Youth Nationals
Kiara Kearney High Jump and Triple Jump 17-18 Girls USATF Hershey Youth Nationals
Sydney Marr Shot Put and Javelin 17-18 Girls USATF Hershey Youth Nationals
Kyle Rex Decathlon 17-18 Boys USATF Hershey Youth Nationals
       
Cross Country All-Americans      
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
Erik Le Roux 3K 11-12 Boys USATF Jr. Olympic Nationals

2014 Landshark Annual Award Winners

 
School Coach of the Year – Cody Hill
Site Director of the Year – Scott Bell
David I. Lyon Spirit Award – Tim & Maria Dolan
Male Landshark of the Year – Chris Carter
Female Landshark of the Year – Gina Shaw
4 Years of service – Melody Fairchild

 

10 Year Service Awards
Gina Shaw
Sue Walker

 

JO Track & Field Awards
Most Inspirational – Caludia Valenzuela
Most Improved Track – Carsen Bruns
Most Improved Field – Charles Broomfield

 

JO Cross Country Awards
Most Inspirational – Calvin Banta
Most Improved Male – Noah Trautner
Most improved Female – Chantae Steele

Track & Field All-Americans
     
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
       
Hope Stark 800m & 1500m 11-12 Girls USATF Youth Nationals
Erik Le Roux 800m, 1500m & 3000m 11-12 Boys USATF Youth Nationals
Kiara Kearney High Jump 15-16 Girls USATF Jr. Olympic Nationals
Charles Broomfield Discus 15-16 Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Andrea Willis Pole Vault 15-16 Girls USATF Jr. Olympic Nationals
       
Cross Country All-Americans      
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
       
Matthew Edwards 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Erik Le Roux 3K 11-12 Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Chantae Steele 4K 13-14 Girls USATF Jr. Olympic Nationals
Calvin Banta 4K 13-14 Boys USATF Jr. Olympic Nationals

2013 Landshark Annual Award Winners

 
School Coach of the Year – Cheryl Paulson 
Site Director of the Year – Jeff Ingram
David I. Lyon Spirit Award – Jeremy Sutton
Male Landshark of the Year – Erik Le Roux
Female Landshark of the Year – Lizanne Stableford
 
10 Year Service Awards
Denise Neal
Scott Whitson (2012)
Jeff Ingram (2011)
Michele Davis (2010)

 

Track & Field All-Americans      
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
Hope Stark 800m 9-10 Girls USATF Youth Indoor Nationals
Erik Le Roux 800m & 1500m 9-10 Boys USATF Youth Nationals
Nicole Montgomery 400m National Champion 15-16 Girls USATF Youth Nationals
Jackson Spalding Shot Put & Discus 17-18 Boys USATF Youth Nationals
Cross Country All-Americans, Individuals
     
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
     
Erik Le Roux 3K 9-10 Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Tanner Norman 4K 13-14 Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Cross Country All-Americans, Team
Competitor Name: Event(s): Group: Site:
       
David Ahnfeldt 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Turner Christians 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Matthew Edwards 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Andrew Fisher 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Ian Norman 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals
Jackson West 2K 8 & under Boys USATF Jr. Olympic Nationals