Finishing is Winning!

Landshark Cross Country Hall of Fame

 

Individual Records

7-8 Boys (2K)

  Runner Time Year Race Place Location
1 Matthew Edwards 7:22.8 2013 USATF State 3 Denver, CO
2 Ian Norman 7:44.9 2013 USATF State 7 Denver, CO
3 Jackson West 7:45.3 2013 USATF State 8 Denver, CO
4 David Ahnfeldt 7:47.5 2013 USATF State 9 Denver, CO
5 Will Clanton 8:03.0 2013 USATF State 11 Denver, CO

7-8 Girls (2K)   

  Runner Time Year Race Place Location
1 Chloe Fair 8:15.8 2013 USATF State 6 Denver, CO
2 Amara Langstaff 8:29.7 2015 USATF State 3 Fountain, CO
3 Carly Ballard 9:03.7 2013 USATF State 12 Denver, CO
4 Jessica Derickson 8:41.6 2014 AAU Nationals 16 Lawrence, KS
5 Mia-Catalina Nelson 9:12.7 2013 USATF State 13 Denver, CO

9-10 Boys (Bantam 3K)

  Runner Time Year Race Place Location
1 Erik Le Roux 10:55.7 2013 USATF Nationals 5 San Antonio, TX
2 Tanner Norman 11:08.6 2009 AAU Nationals 3 Orlando, FL
3 John Reynolds 11:08.9 2006 AAU Nationals 14 Orlando, FL
4 Sam Payne 11:10.1 2006 AAU Nationals 15 Orlando, FL
5 Mason Norman 11:24.2 2012 USATF Nationals 6 Albuquerque, NM

9-10 Girls (Bantam 3K)   

  Runner Time Year Race Place Location
1 Chantae Steele 11:44.2 2010 AAU Nationals 1 Orlando, FL
2 Emma Lindsey 11:56.2 2014 USATF Nationals 50 Myrtle Beach, SC
3 Hope Stark 12.17.0 2013 LS XC Invite 2 Co Spgs, CO
4 Ellie Linnenburger 12:29.3 2013 USATF Nationals 71 San Antonio, TX
5 Olivia Greene 13:05.3 2013 USATF Nationals 133 San Antonio, TX

11-12 Boys (Midget 3K)  

  Runner Time Year Race Place Location
1 Erik Le Roux 9:50.9 2015 USATF States 1 Fountain, CO
2 Andreas Vigil 10:22 2004 USATF Nationals 13 Schaumburg, IL
3 Nathan Gipprich 10:26 2011 AAU Nationals  3 Orlando, FL
4 Danny Nicholls 10:30 2004 USATF Nationals 28 Schaumburg, IL
5 Mason Norman 10:31 2014 Landsharks Meet 1 Fountain, CO

11-12 (Midget 3K)  

  Runner Time Year Race Place Location
1 Katie Rainsberger 11:02.2 2010 AAU Nationals 3 Orlando, FL
2 Chantae Steele 11:14.0 2012 USATF Nationals 2 Albuquerque, NM
3 Jessica Luedtke 11:16.5 2013 USATF Nationals 29 San Antonio, TX
4 Hope Stark 11:33.7 2014 USATF Nationals 105 Myrtle Beach, SC
5 Ryan Russ 11:37.0 2004 USATF Nationals 48 Schaumburg, IL

13-14 Boys (Youth 4K)  

  Runner Time Year Race Place Location
1 Calvin Banta 13:10.7 2014 USATF Nationals 20 Myrtle Beach, SC
2 Tanner Norman 13:20.7 2013 USATF Nationals 10 San Antonio, TX
3 Mitchell Shaw 14:01.9 2012 USATF Nationals 35 Albuquerque, NM
4 Nathan Gipprich 14:22.9 2013 USATF Nationals 133 San Antonio, TX
5 Ethan Abbs 14:48 2014 Landsharks Meet 2 Fountain, CO

13-14 Girls (Youth 4K)  

  Runner Time Year Race Place Location
1 Chantae Steele 14:31.9 2014 USATF Nationals 8 Myrtle Beach, SC
2 Katie Rainsberger 14:35.3 2011 AAU Nationals 2 Orlando, FL
3 Mackenzie Moss 14:59.5 2014 USATF Nationals 36 Myrtle Beach, SC
4 Jessica Luedtke 15:01.7 2014 USATF Nationals 39 Myrtle Beach, SC
5 Shelby Stableford 15:08.1 2007 USATF Nationals 6 Lawrence, KS
 

 Team Records

(Top 3 at Nationals)

2013
USATF Nationals
San Antonio, TX
 
7-8 Boys
3rd Place Team
 
Runners:
Ian Norman
Matthew Edwards
David Ahnfeldt
Jackson West
Turner Christians
Andrew Fisher
2012
USATF Nationals
Albuquerque, NM
 
Bantam Boys
2nd Place Team
 
Runners:
Mason Norman
Erik LeRoux
Noah Trautner
Caelin Tredoux
Seth Busche
Caleb Boutelle
2011
AAU Nationals
Orlando, FL
 
Sub-Youth Girls
2nd Place Team
 
Runners:
Katie Rainsberger
Eumalina Krueck
Hanna Born
Veronica Brtek
Kayla Wiitala
2005
USATF Nationals
Smithfield, RI
 
Midget Girls
3rd Place Team
 
Runners:
Anna Funkhauser
Eleanor Fulton
Katie Marstiller
Shelby Stableford
Hannah Everson
2003
USATF Nationals
Albuquerque, NM
 
Bantam Boys
2nd Place Team
 
Runners:
Rhys Rathbun
Brandon Clark
Tucker Hamilton
Trent Thielfoldt
Ryan Ford
Seth Polich
Kaci Rex
2003
USATF Nationals
Albuquerque, NM
 
Intermediate Girls
3rd Place Team
 
Runners:
Kellie Callahan
Kate Reis
Lisa Short
Hillory Davis
Allie Abdouch